19.07.2019

Партнерський Матеріал ВОНИ ГОДУЮТЬ СВІТ: П’ЯТЬ ФАКТІВ ПРО УКРАЇНСЬКИЙ АГРОПРОМИСЛОВИЙ КОМПЛЕКС

Экономика
19.09.2018

Головні надбання, проблеми та перспективи розвитку українського агровиробництва

Не секрет, що Україна — аграрна держава з величезним потенціалом. Задля кращого розуміння, наскільки важливим для економіки нашої країни є саме агронапрям, ТСН.ua зібрав 5 найважливіших фактів про вітчизняний АПК.

РОБОЧИХ МІСЦЬ ВИСТАЧИТЬ ВСІМ
Агропромисловий комплекс є третьою за значенням галуззю економіки України. Агровиробництво дає роботу 2,6 млн людей, 93 млрд гривень щорічного прибутку та 18% всього ВВП України. Протягом останніх двох років середня заробітна плата працівників, зайнятих у сільському господарстві, зросла більш ніж удвічі і практично досягла рекордних показників 2013 року ($303).

УКРАЇНСЬКІ КОМПАНІЇ ГОДУЮТЬ СВІТ
У 2017 році українські аграрії дали країні 61 млн тонн зерна, 2,3 млн тонн м’яса та 10,28 млн тонн молока. Чверть цієї продукції забезпечили вітчизняні агрохолдинги. Найбільші з них — Ukrlandfarming, що вирощує зернові, «Агропросперіс», що спеціалізується на зернових та олійних культурах. Крім того, саме український виробник курятини — компанія МХП є одним з найбільших виробників м’яса птиці в Європі.

Цукровий гігант — компанія «Астарта» — також добре знана на світовому «солодкому» ринку. Продукції, виробленої вітчизняними великими агрокомпаніями, вистачає не тільки для задоволення потреб України, а й для продажу в більш ніж 150 країн світу. Але не тільки холдинги прославляють Україну. Першість в експорті меду, горіхів, ягід забезпечують невеличкі фермерські господарства.

Фахівці агроринку підрахували:

Україна виробляє стільки курятини, що змогла б нагодувати нею всіх жителів Південної Кореї, а це — 51,5 млн осіб.
Українським молоком можна напоїти 4,8 млрд дітей, якщо дати їм по 1 склянці молока з медом.
Українською соняшниковою олією можна заповнити 15 найбільших у світі басейнів. Один з них знаходиться в Чилі. Його площа — 8 га, довжина — 1 км.
Виробленого в Україні цукру достатньо, щоб зварити 933 тис. тонн варення.
З українського борошна випікається 40% хліба в Ізраїлі.
90% кукурудзи, що закуповує Китай, — українського виробництва.

ЗДОБУВАЧ ВАЛЮТИ
Оскільки агровиробники — одні з найбільших експортерів української продукції, саме вони забезпечують стабільний притік валюти. Торік аграрії вивезли на світовий ринок харчів на $18 млрд. Частка агропродукції в загальному експорті України становила 41%. Сировинні товари зайняли 90% всього агроекспорту.

За підрахунками науковців, Україна може вдвічі збільшити обсяги агровиробництва та, відповідно, наростити частку агросектору у ВВП і довести до 25%, а також суттєво збільшити експорт зерна та товарів з доданою вартістю.

Інвестиції у виробництво продукції, призначеної на експорт, повертаються в Україну. Ці кошти йдуть на розширення виробничих потужностей підприємств, модернізацію обладнання, що сприяє появі нових робочих місць та подальшому розвитку агросектора та регіонів.

СТРИМУВАНИЙ ПОТЕНЦІАЛ
Завдяки природним умовам Україна до 2022 року потенційно може збільшити врожай зерна до 80-100 млн тонн на рік, підрахували в IMF Group. Проте ці плани не дасть здійснити основний перевізник зерна «Укрзалізниця», якщо протягом наступних 5 років не придбає 450 нових локомотивів та 10 тис. нових зерновозів. Загалом для того, аби вмістити одночасно весь урожай зерна, Україні потрібно 900 тис. вагонів.

Наразі агровиробники розглядають варіанти вирішення логістичної проблеми. Дехто навіть готовий сформувати власний вагонопарк.

ІННОВАЦІЇ ЯК ДРАЙВЕР РОСТУ
Сучасні аграрії досягли значних результатів у своїй діяльності. Проте, аби рухатися далі, більшість з них розуміють, що без впровадження інноваційних технологій подолати конкуренцію буде нелегко. Тому сільгоспвиробники активно впроваджують у своїй роботі нові інструменти. На сьогодні важко дати точну оцінку рівню впровадження розумних технологій в агросекторі України.

За підрахунками експертів галузі,  проривні інноваційні технології в українському сільському господарстві використовують близько 5-10% компаній. Зокрема, за словами Андрія Кияненка, начальника відділу впровадження інновацій агрохолдингу МХП, за останні п’ять років активно розвивалися системи Farm management, точного землеробства, дистанційного зондування землі (ДЗЗ), системи GPS-моніторингу транспортних засобів, геоінформаційні системи, управління агровиробництвом, автоматизації виробничих процесів накопичення баз даних, структурування та аналізу інформації, супутникового моніторингу, використання безпілотних літальних апаратів тощо.

Президент асоціації AgTech Ukraine зазначає, що цьогоріч має розпочатися масове встановлення автопілотів. За його словами, більшість холдингів провели досить успішні випробування систем точного землеробства і планують масштабувати практику. Також продовжиться експансія доступних систем паралельного водіння і трекінгу техніки.

Зважаючи на зазначені вище факти, український АПК наразі активно розвивається. Проте в майбутньому кількість населення Землі зростатиме, і працювати доведеться ще ефективніше. Наразі аграрії разом із вченими вирішують проблему мінімізації впливу на природні ресурси та збереження корисних властивостей земель, лісів та водойм. Задача — не з простих, але віримо, що усі разом ми зможемо подолати усі виклики.

 • Чи знають депутати як живуть села ?

  • не всі, бо деякі не живуть в Україні 0%, 0 голосов
   0 голосов
   0 голосов - 0% из всех голосов
  • так, бо тримають контакт з виборцем 0%, 0 голосов
   0 голосов
   0 голосов - 0% из всех голосов
  • ні, бо далі округа не виходять 0%, 0 голосов
   0 голосов
   0 голосов - 0% из всех голосов
  Всего голосов[: 0
  21/09/2018 - 25/09/2018
  Опрос закрыт
  Архив опросов