25.06.2019

Пенсії: українські реалії, західні стандарти і кредит від МВФ

Редакция
17.09.2018

Вже тиждень у Києві працює Місія МВФ – вивчає можливості надання Україні 5-го траншу у 2 млрд. дол. США. Новий кредит від МВФ бюджетові України вкрай необхідний. Днями прем’єр-міністр В. Гройсман поінформував, що Україна «може опинитися на межі дефолту», оскільки без грошей МВФ не зможе віддавати борги. Відтак, теперішній уряд змушений догоджати МВФ, аби отримати нову позику.

Виплата пенсій громадянам України – одна із головних тем, яку пильно моніторять експерти МВФ. І, станом на сьогодні, фактично підштовхують уряд України до певних кроків, які вважають правильними для українців. Зокрема, МВФівці стежать, наскільки буквально теперішня влада втілює основні положення Пенсійної Реформи (ПР), прийняті ВР у жовтні 2017-го.

Вимушений і необхідний шок

За даними Держслужби статистики (підсумки 1-го півріччя 2018 р.) населення України – приблизно 42 млн 300 тис. осіб (без врахування Криму і окупованих територій Донбасу). 11 млн 711 тис. громадян України – пенсіонери, яким держава мусить виплачувати щомісячні пенсійні виплати. Для порівняння, з 18-ти млн осіб працездатного віку, офіційно працюючими є 16.4 млн людей.

Влада не приховує, що ПФ, як джерело виплат пенсій, вже не один рік є дефіцитним. На поточний рік загальні доходи ПФ затверджено у сумі 352.8 млрд грн, з очікуваним дефіцитом на рівні 21.4 млрд грн.

В уряді кажуть, що дефіцитним ПФУ буде щонайменше до 2024-го р.

Принаймні так заявив А. Рева у розмові з постійним представником МВФ у Києві Жеромом Ваше. На цій же зустрічі мінсоцполітики «відкритим текстом» визнав, –  «Ми усвідомлюємо, що нова система нарахувань пенсій викличе шок у наших співгромадян. Але це вимушений і необхідний крок».

 

На пенсію пізніше без «підвищення пенсійного віку»

 

Зі здобуттям Незалежності в Україні діяла пенсійна система інерційного успадкування від СРСР і аж до 2003 р. мільйонам українців держава виплачувала жебрацькі копійчані пенсії, на розмір яких не впливав ні трудовий стаж, ні розмір зарплат. Водночас, діяла система спецпенсій для колишніх працівників «силових» служб, науковців і екс-держслужбовців. Ці люди отримували в рази більші пенсії, аніж посполиті пенсіонери. Трендом було в останні роки перед виходом на пенсію влаштуватися на роботу в структури державної влади. Це автоматично означало нарахування від держави значно більшої пенсії, як колишнім держслужбовцям. По факту: переважна більшість українських пенсіонерів щомісяця отримувала від держави копійки, а близько 2% пенсіонерів насолоджувалися досить ситими пенсіями.

Тішить, що з запровадженням ПР (це вже 4-ий етап за усі роки незалежності) спеціальні пенсії тепер нараховуватимуться лише військовикам-відставникам. Але у сонма колишніх держслужбовців вже призначені раніше спецпенсії відбирати не будуть, а лише час від часу їх підвищуватимуть як і всім пенсіонерам за т. зв. «швейцарською формулою», – залежно від інфляції, мінімальної та середньої зарплат. Тобто: 50% підвищення буде залежати від збільшення зарплат, ще половина – від зростання цін.

 

Встигнути дожити до пенсії

 

Пенсіяна Реформа зробила поняття «досягнення пенсійного віку» і «отримання пенсії» не тотожними. Страховий стаж і кількість відпрацьованих років, записана у трудовій книжці (трудовий стаж) – вже не одне й те саме. Під поняттям «страховий стаж» тепер розуміють кількість відпрацьованих років, починаючи з 2004-го, коли в Україні почалося впровадження системи пенсійного страхування і кожен працюючий почав сплачувати «страхові внески».

Вже з цього року діє норма, яка підвищила мінімальний страховий стаж для виходу на пенсію з 15 до 25 р. І, навіть за оцінками ПФ, за підсумками 2018-го кожен 20-ий українець не зможе отримати статус пенсіонера через нестачу стажу. І кількість людей з «недостатнім стажем» щороку буде збільшуватися. Поступово ця «норма» буде посилюватися, тобто кількість достатніх для отримання пенсії років буде зростати. Допоки у 2028-му тільки 55% зможуть українців вийти на «заслужений відпочинок» вчасно. Решті доведеться працювати до 63 і 65 р.

У теперішній українській пенсійній системі визначальний страховий стаж. До прикладу, людина 10-15 років після 2004-го отримувала високу офіційну ЗП, з якої робили всі належні відрахування, але, приміром, 3 роки відпрацювала за контрактом за кордоном, – на отримання трудової пенсії у віці 60-ти р. розраховувати вже не зможе.

У найвигіднішому становищі – особа, яка почала будувати кар’єру у 2000 р. На 2035 р. вона матиме необхідні 35 років страхового стажу, які в її випадку збігатимуться із стажем трудовим.

Значно гірше жінці, приміром, 1974 р. народження, котра почала працювати у 1991 р. та за віком мала б право на «заслужений відпочинок» у 2034 р., але для виходу на пенсію їй може забракнути страхових років, особливо якщо певний час вона була безробітною.

Особливо сильно постраждають люди, які почали працювати наприкінці 70-их. Їхній фактично відпрацьований трудовий стаж до 2004 р. на призначення пенсії фактично не впливає. А якщо ще й довелося їм працювати за кордоном, чи без офіційного влаштування на роботу, або якщо працедавець не робив внесків до Пенсійного фонду, – то це теж позбавляє років, необхідних для отримання державної пенсії.

Але як бути тим старшим, які мають менше, ніж 15 років страхового стажу? Залишається лише допрацьовувати не до раніше заповітних 60-ти років, а до кількості прожитих років, коли держава, яка фактично вкрала стаж роботи до 2000-го р., надасть пенсію, або докупити необхідку кількість років.

Вочевидь, варто потенційним пенсіонерам України говорити, що більш-менш гідний рівень пенсії вони можуть забезпечити лише самотужки: або відкладаючи потроху гроші «за молодості», або вкладаючи вільні кошти у ліквідні проекти (нерухомість, цінності), або, на свій страх і ризик, скористатися послугами недержавних пенсійних фондів (відкриті пенсійні фонди), які мали б примножувати внески громадян у %, вдало вкладаючи кошти у різні прибуткові проекти.

 

«Західні стандарти» для українських реалій

 

Практично всі теперішні реформи нам пояснюють «переходом на західні стандарти». Але майже у всіх західних системах пенсійного страхування ключовим моментом у визначені розміру пенсії є сумарний розмір пенсійних внесків, а стаж відіграє другорядну роль.

Чи така нова українська система додає нашим співвітчизника стимулів дбати про своє майбутнє, вибираючи між можливістю більше заробляти, чи просто стежити за своїм страховим стажем? За новими правилами отримання пенсії чимало українців будуть змушені працювати до 63-ох і 65-ти р. І це при середній тривалості життя чоловіків в Україні 67 р.!

Складається враження, що теперішній уряд знайшов спосіб радикально зменшити кількість пенсіонерів і тим самим зменшити витрати бюджету. Тим більше, що представники МВФ задоволені, бо вважають це «правильним шляхом». І нові кредити надійдуть, і правильно їх «засвоювати» наші чиновники навчилися вже давно…

А мінімальна пенсія сьогодні в Україні – 1435 грн 00 коп.

Редакція masinform.news

 

 

 • Чи знають депутати як живуть села ?

  • не всі, бо деякі не живуть в Україні 0%, 0 голосов
   0 голосов
   0 голосов - 0% из всех голосов
  • так, бо тримають контакт з виборцем 0%, 0 голосов
   0 голосов
   0 голосов - 0% из всех голосов
  • ні, бо далі округа не виходять 0%, 0 голосов
   0 голосов
   0 голосов - 0% из всех голосов
  Всего голосов[: 0
  21/09/2018 - 25/09/2018
  Опрос закрыт
  Архив опросов