25.06.2019

Закони для територіальних громад. Недописані?

Редакция
12.10.2018

В українському селі N перезріла проблема ремонту головної дороги – гостинця. І, скажімо, з’явилися фінанси, за які підрядник погодився таку роботу виконати. Але, у підсумку, нерадивий виконавець робіт виконав завдання у стилі «тяп-ляп» і місцевим це зрозуміло, що не сподобалося. Як у такому випадку громадяни, члени територіальної громади можуть вплинути на такого горе-підрядника, які санкції до бракоробів можна застосувати?

Життєздатне та ефективне місцеве самоврядування – необхідна умова будівництва демократичної, правової соціальної держави, якою на конституційному рівні проголошено Україну. Сучасну цивілізовану демократичну державу неможливо уявити собі без повноцінної та дієвої системи місцевого самоврядування.

Зрозуміло, що найбільш тісна та найбільш ефективна співпраця влади і громади можлива насамперед на місцевому рівні. Якою б досконалою при цьому не була державна влада, вона ніколи не стане життєздатною та ефективною, якщо не буде самоврядування на місцях. Залучення громадськості до співпраці з органами місцевого самоврядування є необхідною умовою відкритості та ефективності їхньої діяльності.

 

Права надані Конституцією і Європейською Хартією

 

В Україні триває процес реформи місцевого самоврядування, суттю якої є децентралізація, тобто передача значних повноважень та бюджетів від державних органів влади органам місцевого самоврядування. Теперішня влада взагалі заявляє, що децентралізація нині є однією з наймасштабніших реформ, яка повинна повністю поміняти систему управління у державі.

Законодавче підгрунтя для такої зміни системи влади та її територіальної основи на всіх рівнях почало формуватися у 2014 році на виконання урядової програми, яка мала засвідчити нову державну політику України у сфері місцевого самоврядування. Йдеться про пріоритетність жителів територіальних громад. В основу такої держполітики закладено засадничі положення Європейської Хартії місцевого самоврядування. Відповідно, в Україні намагаються підвищити роль на прийняття важливих рішень територіальних громад.

Поняття ТГ закріплено в ст. 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Там зазначено, що територіальна громада – це жителі, об’єднані постійним проживанням у межах села, селища, міста, що є самостійними адміністративно-територіальними одиницями, або добровільне об’єднання жителів кількох сіл, що мають єдиний адміністративний центр».

Основними ознаками ТГ визначають спільну територію існування, наявність інтересів місцевого значення і соціальну взаємодію заради забезпечення спільних інтересів її жителів. І ТГ як первинні суб’єкти місцевого самоврядування повинні отримати більше дієвих повноважень.

Найпринциповіші засади діяльності ТГ прописані у Конституції України. У ст. 140 Основного Закону закріплено право територіальних громад самостійно вирішувати питання місцевого значення.

А повноваження ТГ у загальному визначені у ст. 143 Конституції, де вказано, що територіальні громади можуть вирішувати найважливіші питання життєдіяльності своїх населених пунктів «безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування».

 

Як ТГ шукати правди у судах?

Зрозуміло, що переважна більшість положень Основного Закону України є у цілому декларативними і вимагають пояснення і роз’яснення і відповідних «прямих» законах. Питання про повноваження ТГ – не виняток. В українських реаліях оці конституційні права ТГ (на вирішення найважливіших питань) реально перебрали місцеві ради та їхні виконавчі комітети. Чимало вітчизняних юристів сходяться на думці, що саме таке «перебирання» виконкомами на себе прописаних у Конституції прав ТГ сприяло і сприяє розквіту корупції у всіх її проявах.

Іншими словами, ТГ наразі не мають фактичних – чітко прописаних у законодавчих актах – повноважень реально впливати на вирішення найважливіших для свої населених пунктів проблем. І у випадку змодельованої ситуації на прикладі села N (як зібрного образу проблем, що вникають між ТГ та підрядниками), що на початку цієї статті, територіальна громада фактично позбавлена  інструментів штрафних санкцій, як важливого способу захисту інтересів місцевих жителів.

Актуальне законодавство вказує, що громадяни України реалізують своє право на участь у місцевому самоврядуванні за належністю до відповідних територіальних громад. А інтереси ТГ представляє уповноважений орган місцевого самоврядування, який складається з депутатів і відповідно до закону наділяється правом представляти інтереси територіальної громади і приймати від її імені рішення. Цей орган може від імені громади звернутися до суду. Тобто конституційно прописана можливість ТГ вирішувати свої проблеми безпосередньо (ст. 143 Основного Закону), фактично не реалізовується, бо таких законодавчо закріплених механізмів немає. Відповідно, щоби якось наказати бракоробів, члени територіальної громади можуть лише звернутися до «уповноваженого органу місцевого самоврядування» (ради, тобто), за результатами розгляду яким буде прийнято рішення.

А якщо депутатський корпус небезпідставно вийшов з довіри мешканців населеного пункту? А якщо виконавці робіт зуміли в якийсь спосіб «переконати» виконком місцевої ради, що робота виконана «в принципі непогано»?.. Територіальна громада не зможе відстояти свої легітимні права, бо не має відповідних законодавчих механізмів.

З ким судяться територіальні громади і чи судяться взагалі?

Справді, прикладів, коли ТГ зі своїми справедливими вимогами доходять до судів в Україні обмаль. Одним із таких небагатьох є прецедент на Вінничині, де тергромада села Агрономічне судиться з Вінницьким національним аграрним університетом. Селяни вважають, що ВНЗ намагається незаконно забрати у них 500 га землі, яка належить Агрономічному на підставі затвердженого Вінницькою райрадою генплану села.

Місцеві громадські активісти заявляють, що при цьому «полюванні» на їхні землі на місцеву владу здійснюється тиск, тому вони змушені боротися за правду здебільшого самотужки. «Владна еліта хоче забрати собі цю землю. Але ж децентралізація передбачає і повноваження територіальних громад, як тільки ми намагаємося заявити про них, створити життєздатну громаду, як тільки почався розвиток, змушують віддати землю», – розповідає  громадський активіст Агрономічного Сергій Чернишук. Ця справа ще точиться і чим ця тяганина закінчиться – невідомо. Але суперник у селян з Вінничини досить потужний, а повноваження у них слабенькі.

Процес децентралізації і передачі більшої кількості повноважень з центрального рівня «на місця», а також підвищення ролі та впливовості ТГ в Україні триває вже четвертий рік. Проте урядовці і законотворці наразі надто кволо реагують на виклики часу, зокрема на факт, що територіальні громади потребують більших закріплених юридично повноважень заради наведення і підтримання ладу у своїх населених пунктах.

 • Чи знають депутати як живуть села ?

  • не всі, бо деякі не живуть в Україні 0%, 0 голосов
   0 голосов
   0 голосов - 0% из всех голосов
  • так, бо тримають контакт з виборцем 0%, 0 голосов
   0 голосов
   0 голосов - 0% из всех голосов
  • ні, бо далі округа не виходять 0%, 0 голосов
   0 голосов
   0 голосов - 0% из всех голосов
  Всего голосов[: 0
  21/09/2018 - 25/09/2018
  Опрос закрыт
  Архив опросов